![]() |
https://pixabay.com/en/nagano-monkey-onsen-japan-3068677/ |
Tehniliselt kehtib väljend "selline ilm" minu puhul suurema osa aastast kohaliku kliima kohta. Ma olen täiesti ebatüüpiline eestlane selles mõttes, et kui suvel suurem osa kurdab, et kuumus võtab hinge seest, midagi teha ei jõua ja ei saa, siis minu jaoks on see parim ilm üldse. Näiteks nagu sel suvel. Lihtsalt palju tuleb juua. Kevadel on oma võlu, ärkamise ja kasvamise ilu. Ja loomulikult SEE lõhn, mis on nagu esimene armastus, paneb südame kiiremini lööma jne jne jne. Paraku linnas enamasti seda ei tunne. Aga noh, kevad on ka mu lemmikaastaaeg. Sügis ja talv seevastu... Sal Saller laulis selle kohta, et: "mina ei armasta külma ja lund ma ei seedi, talverõõmud on minu jaoks täielik piin". Ma olen 200% temaga nõus.
![]() |
https://www.flickr.com/photos/jpellgen/page43 |
Olgu aiaga kuidas on, aga sellise ilmaga lageda taeva all kuumaveeallikas ma istuksin küll. Nagu ahv. Juzudega (väikesed tsitruselised). Üleüldse on mu elukohavalik täielikult ebaõnnestunud, mul on patareid lihtsalt liiga väikese mahutavusega :/
Mõtisklus hirmsa ilma, kuumaveeallikate ja hea toidu teemal tekitas minu silmade ette pildi ramenist ning tuletas meelde, et kunagi ma plaanisin sellest kirjutada. Aeg tundub sobiv, sest tegemist on igati soojendava ja päevakohase toiduga. Tõsi, mina teen-söön ramenit aastaringselt. Sest ma olen lihtsalt nii külmavereline.
![]() |
Ramen in progress |
Põhimõtteliselt on tegu supilaadse tootega, mis koosneb alati kolmest komponendist:
1. puljong
2. nuudlid
3. lisandid.
Jaapanis saab ramenit vist küll igal pool, kõik kohad on ramenitoitlaid täis. Tegemist on tegelikult kiirtoiduga. Puljong on ramenitoitlas varem valmis keedetud, see võtab kaua aega ja usutavasti on retsept iga koka suur saladus, mida lihvitakse aaaaaastaid (nagu nad kõike lihvivad?). Nuudlid valmistatakse tihti ka kohapeal ning keedetakse õigel hetkel suurte sõelade sees. Pannakse kõik suurde kaussi kokku ja lisatakse igasuguseid häid asju veel peale. 5 minutit ja valmis!
![]() |
See (paremal) on päris jaapani ramen. Peaks olema tonkotsu |
Kui mälu ei peta, siis Washoku Story restoran pakkus/pakub tonkotsu ramenit. Autentsust ei oska kommentaarida. Tokumarust mul kummalisel kombel ei olegi ühtegi pilti, ehkki sealset ramenit julgen ma küll kohe päris kindlasti soovitada. Seda testinud jaapanlane ütles ka, et nom, nom, nom. Testitud, töötab.
![]() |
Washoku story ramen, kuidagi imeliku nurga alt |
Kõigepealt tuleb teha puljong. Puljong on tänuväärne asi. Esiteks seepärast, et sama puljongit saab nt kasutada ka risoto tegemiseks. Teiseks seepärast, et teda saab suurema koguse korraga valmis keeta, ja siis mitu päeva tarvitada.
![]() |
Päris jaapani (miso) ramen mingi krabipulgalaadse tootega (naruto) |
Kui tekib küsimus, et missugusest kana osast puljongit teha, siis minu pakkumine on, et poolkoivad on kõige paremad. Võib muidugi tiibadest ka, või supikogust. Nahk ja kondid on olulised asjad, sest seal on rasv ja muud toredad ained, mis nt on ka liigestele kasulikud. Fileed ma supi jaoks ei soovita, ehkki see on sügavalt isiklik asi, kes mida sööma nõus on.
Kanade puhul tasub enne päris puljongimist kanad väikese veega korraks keema lasta ja see vesi ära visata - see ei näe liiga isuäratav välja. Muidugi võib vahu ka lihtsalt pealt ära korjata - jällegi maitse asi. Mul on aeg-ajalt üldse raske poest mingit liha osta, sest see tihti lihtsalt näeb niiiii halb välja...
Siin on erinevad dashid ja misosupi pulber |
Puljongit, nagu kõike muudki, võib muidugi ka keeruliseks ajada - lisades sinna tuunikalahelbeid (bonito) või tuunikalahelvestest ja kombu vetikast keedetud asja, mida nimetatakse dashiks. Kui leidub, võib puljongisse panna ka shiitake seent. Üldjuhul on nad müügil kuivatatult, seega enne peab neid mõnda aega leotama (leotusvesi sobib ka puljongisse). Selveris olen näinud muide ka värskeid. Kuna kobu sellel kraamil on üsna spetsiifiline maitse, siis neid soovitan kasutada hoole ja ettevaatusega.
Need on just need nuudlid, mida ma ma pigem EI kasuta ramenis |
![]() |
Siin ongi tatranuudlid kasutusel, sest nälg ajab härja kaevu |
Jäänud on veel kaunistamine. Siin on palju valikuid. Kõige tavalisemad on keedumuna, mais, norileht (vetikaleht, mille sisse sushisid keeratakse), seened (shiitake), bambusevõrse. Minu rameni peal on tavaliselt ka osa puljongis osalenud porganditest. Jaapanlased aga teevad need porgandid jm stuffi, mis nad sinna peale panevad, hästi ilusaks. A'la lilleõiekujuliseks. Neil on raudselt mingid spetsiaalsed lõikurid selle jaoks...
Mõni teab rääkida, et roheline sibul on kindlasti väga oluline garneering/maitseaine ise tehtud rameni juures. Ja siis veel loomulikult aeglasel tulel küpsenud seakõht/läbikasvanud liha ehk chasu.
Siin on vist veiseliha hoopis? |
Muidugi kui kellelgi on päris tulega ahi, siis ei pea kedagi sponsoreerima. Mul lihtsalt ei ole, aga usutavasti saaks ka seal kauaküpsenud siga valmistada.
Eks igaüks võib oma nuudlisupi retsepti kokku panna ja teha nii, kuidas meeldib. Ma ei tea, kas minu omasid sobib rameniks nimetada, aga vähemalt ma ise olen rahul. Mul ei ole parasjagu rohelist sibulat? Ei pane siis. Ainult tatranuudlid on käepärast? Kah ei tapa. Don't let the perfect be the enemy of the good.
Puljongi jaoks vajad:
1. 2 liitrit vett
2. 2 keskmist porgandit
3. 10cm tükk porrut (hele osa) / 1 sibul / küüslauku
4. paari cm pikkune tükk ingverit
5. kanapuljongi puhul ka ~4 poolkoiba
Kui tahad kautada dashit või kombut ja tuunikalahelbeid või shiitaket, siis neid pead maitse järgi ise timmima.
Kaunistamiseks vastavalt võimalustele ja soovidele:
1. roheline sibul
2. keeduporgandid
3. keedumuna
4. seened (praetud)
5. konserveeritud bambusevõrsed
6. mais
7. norileht vms vetikas
8. chasu sealiha vms liha

1. ~500 gr sealiha (ribiliha, kõht, mingi ilus läbikasvanud tükk, pekki peab kindlasti olema)
2. sojakastet
3. mirinat (või saket või lihtsalt mett)
Mõlemat maitseainet peaks olema nii palju, et saad liha korralikult kokku mäkerdada.
Ma täna ramenit ei teinud, sest ei viitsinud. Vaatamata sellele, et see on tegelikult niiiiii lihtne. Selle asemel jõin teed ja praadisin turska. Kui teepaki peale on kirjutatud Karel Capek, siis ei saa see ju olla väga kehvem. Ega ei olnudki, jube hea tee oli. Tuleb välja, et Jaapanis on sellenimeline tee-kaubamärk :O